امروز : - Saturday 19 September 2020

افزایش حساسیت پذیری (آلرژی) تنفسی در کودکان


آلرژی یا حساسیت واکنشی است که سیستم دفاعی و ایمنی بدن نسبت به بعضی از محرک ها (آلرژن ها) نشان می دهد. آلرژی یا حساسیت به اشکال مختلف از جمله: پوستی، گوارشی و تنفسی بروز می کند. ما در این مبحث با توجه به شیوع و مشکلاتی که آلرژی تنفسی برای کودکان ایجاد می کند به صورت خاص در این مورد بحث خواهیم کرد.

 علایم آلرژی تنفسی :

علایم و نشانه های آلرژی تنفسی بر حسب درگیری دستگاه تنفسی فوقانی یا تحتانی متفاوت است ولی علایم شایع این نوع آلرژی به شرح زیر بروزمی کند.

1-     سرفه شبانه و مکرر بالاخص بعد از ابتلا به سرماخوردگی یا قرار گرفتن در معرض گرد و غبار و گرده گل و گیاه

2-     آبریزش از بینی که معمولا بی رنگ است و از هر دو سوراخ بینی خارج می شود.

3-     گرفتگی بینی

4-     عطسه که معمولا صبح ها شدیدتر می شود.

5-     خارش چشم ها و اشک ریزش

6-      ترشح پشت حلق

7-     سردرد

پیشگیری:

1-     مراقبت از کودک برای کاهش ابتلا به سرماخوردگی

2-     پرهیز از قرار گرفتن در معرض گرده گل و گیاه. از گیاهانی که در منزل تولید گرده می نمایند پرهیز کنید. همچنین هنگامی که میزان گرده گیاهان در هوا زیاد است، از منزل خارج نشوید که اغلب در بعد از ظهرهای خشک و خنک این گونه است. میزان این گرده ها در هوای سرد و مرطوب (بعد از باران) کاهش می یابد.

3-     پرهیز از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار. دقب نمایید تا هنگامی که منزل را جاروب می نمایید کودک در محل جاروب کردن نباشد. هنگام رانندگی پنجره های وسیله نقلیه را ببندید و تهویه آن را روشن کنید تا مانع ورود گرد و غبار موجود در هوا به داخل ماشین شوید.

4-     اگر کودک نسبت به حیولنات آلرژی دارد، آنها را داخل اتاق نیاورید.

5-     دود سیگار و قلیان می تواند باعث تشدید آلرژی شود. اگر سیگاری هستید به هیچ وجه در داخل منزل سیگار نکشید و بعد از کشیدن سیگار در خارج از منزل تا یک ساعت به داخل ساختمان وارد نشوید.

6-      اگر کولرتان آبی است حتما باید هر سال پوشال آن را تعویض کنید.

7-     نگه داری کتاب های کهنه در منزل می تواند باعث رشد مایت که یک آلرژن قوی است بر روی صفحات آن شود. ورق زدن این کتاب ها باعث پراکنده شدن مایت در محیط منزل و بروز علایم آلرژی می شود.

8-     محیط های خیلی مرطوب نیز محل مناسبی برای رشد مایت است. سعی نمایید با تهویه مناسب هوا را حتی المقدور خشک نگه دارید.

9-     حتی المقدور به جای فرش و قالی از کف پوش استفاده کنید. قالی ها محل تجمع گرد و غبار و سایر آلرژن ها است.

10-اگر کودکتان به ماده غذایی خاصی حساسیت دارد آن را ار رژیم غذایی وی بالاخص در زمان بروز آلرژی حذف نمایید. اگر آن ماده غذایی را نمی شناسید تلاش نمایید که در زمان بیماری موادی که ایجاد آلرژی می نماید را مصرف نکنید. مواد غذایی که احتمالا همراه با بروز بالاتر آلرژی است عبارتند از: سوسیس، کالباس، بادمجان، کیوی، کوجه فرنگی، خربزه، موز، خیار، بادام زمینی، بادام هندی، ماهی و میگو، شیر و ماست گاو. پرهیز از مواد غذایی ذکر شده در زمان شعله ور شدن آلرژی در کاهش علایم و تسریع در بهبود علایم کمک کننده است.

در هنگام بروز آلرژی تنفسی چه مواد غذایی را مصرف کنیم؟

1-     سوپ جوجه . یکی از غذاهایی که خوردن آن به بیماران مبتلا به آلرژی تنفسی توصیه می شود سوپ جوجه است. این سوپ را طوری درست کنید که رقیق باشد و داخل آن پیاز نریزید. می توانید کمی مرغ به آن اضافه کنید و بعنوان ادویه از زردچوبه استفاده کنید.

2-     حریره بادام. برای تهیه این حریره 10 عدد بادام را خیس کرده و پوست آن را جدا کنید و سپس داخل مخلوط کن بریزید و یک قاشق غذاخوری عسل را در آب گرم حل کرده، به بادام ها اضافه کنید و آن ها را روی حرارت ملایم قرار داده و هم بزنید تا غلیظ شود و سپس مصرف کنید.

3-     لیمو شیرین، سیب و آب هویج، میوه ها و سبزیجاتی است که می تواند در زمان بروز آلرژی تنفسی از آنها استفاده کرد.

4-     عسل طبیعی در آب ولرم. یک قاشق مرباخوری عسل طبیعی را در یک استکان آب ولرم حل کرده و روزانه بنوشید.

5-     روغن بابونه و گل بنفشه. مالیدن روغن بابونه و یا روغن گل بنفشه بر روی قفسه سینه کودک می تواند در تخفیف علایم و سرفه کمک کند.

6-      دم کرده عناب و انجیر. آب حاصل از دم کرده عناب و انجیر را از صافی عبور دهید و هر 12 ساعت میل نمایید. این دم کرده می تواند به کاهش سرفه کمک نماید.

درمان:

1-     استفاده از قطره یا اسپری کلرور سریم برای کاهش احتقان بینی

2-     استفاده از آنتی هیستامین ها می تواند به کاهش علایم کمک کند. بهتر است برای تعیین بهترین نوع آنتی هیستامین با پزشک معالج کودک مشورت نمایید.

3-     استفاده از گشاد کننده های راه های هوایی که در شکل های اسپری، شربت و یا قرص وجود دارد. انواع و اقسام گشاد کننده های راه های هوایی در شکل های مختلف وجود دارد که می توان از آن ها بر حسب شدت علایم و سن کودک استفاده کرد. در این زمینه نیز بهتر است با پزشک معالج مشورت شود.

4-     در صورت سوار شدن عفونت ثانویه باید از آنتی بیوتیک مناسب نیز استفاده شود.

5-     استفاده از کورتون ها نیز در بعضی ازموارد بالاخص در آلرژی های مقاوم توصه می شود که در بعضی بیماران خاص توصیه می شود.


                                                                        دکتر محمود نوری شادکام               

                                                                  متخصص کودکان _ فوق تخصص نوزادان و مراقبت های ویژه تنفسی

والدین گرامی برای گرفتن نوبت دکتر محمود نوری شادکام همه روزه می توانید با شماره زیر از ساعت 16 به بعد تماس بگیرید: 090382455381395/12/03